PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=99}
7,4 53 461
ocen
7,4 10 1 53461
6,3 13
ocen krytyków
Lolita
powrót do forum filmu Lolita

Potrzebuję pomocy i odpowiedzi na kilka moich pytań odnośnie różnic w książce a filmie. Najwyraźniej parę szczegółów z dzieła Nabokova mi umknęło. Jeśli byłby ktoś tak miły, cierpliwy i poświęciłby mi chwilę, byłabym wdzięczna(mam 'Lolitę'- książkę na prezentacji maturalnej dlatego to dla mnie ważne. Jeśli nie jesteś pewien to proszę, nie odpowiadaj).

1. W których dokładnie momentach w książce pojawił się Quilty? Szczerze powiedziawszy umknął mi motyw, że to on był w tym hotelu. Albo przy scenie(w filmie), kiedy H.H. rzucił Lolitę na łóżko, po tym, jak przyniósł jej banany i oskarżał ją, że wyszła z pokoju. To też była z Q.? Miałam wrażenie, że on oskarża ją o zdradę z kimkolwiek, a nie, że cały czas z prześladowcą... I właściwie kiedy po raz pierwszy w książce on się pojawił? Strasznie mi namieszał facet, a kompletnie pogubiłam się po obejrzeniu filmu.
2. Jakie najważniejsze momenty z czasów, jak to H.H. określał, predoleriańskiej zostały wycięte? Albo raczej z czasów, kiedy żyła jeszcze Charlotte?
3. Jakie są główne, najważniejsze i rażące różnice między filmem a książką?
4. Czy wy też macie wrażenie, że sceną zabójstwa jest coś nie tak? Chodzi mi nawet po głowie, że H.H. zmyślił to morderstwo albo przynajmniej podkoloryzował.
5. Jak właściwie interpretujecie samą Dolly? Ja właściwie nie wiem, co mam o niej myśleć. Z jednej strony jako małą prowokantkę(ich pierwszy stosunek), z drugiej jako dziecko, któremu obleśny facet zniszczył życie.

Za każdą pomoc szczerze dziękuję. Jak mi się jeszcze coś przypomni to dopiszę.

mammoth03

napisze najpierw ze filmem na prezentacji sie nie podpieraj.bo jest ewidentnie przeklamany.w filmie HH jest przedstawiony jako romantyczny kochanek,osaczony,zdemoralizowany przez skandalicznie zachowujaca sie Dolores.w ksiazce jest dokladnie napisane ze HH szukal psychologicznych sposobow na to zeby lolita byla mu posluszna,i jak ma sie w koncu do niej dobrac,on byl pedofilem,jest nawet taki fragment o tym jak HH mysli zeby zrobic dolli dzieci,takie kolejne niewinne ofiary,on byl wyprany z moralnosci,to ona byla ofiaro a ogladajac film mamy wrazenie ze to on nia jest...nic bardziej mylnego,postarac ci jak najszybciec odpowiedziec na pytania.ale z filmu zrezygnuj bo nie oddaje tego co bylo w ksiazce.

eva_filmaniak

Wiem, wiem, też zauważyłam te różnice. Nie zamierzałam brać filmu bo wolę wersję książkową oczywiście, ale film zwrócił moją uwagę na parę szczegółów, które chyba przeoczyłam w książce i stąd moje pytania. Wiesz, po prostu chcę mieć jasność i nic nie pomylić.

użytkownik usunięty
mammoth03

dosyć niedawno przeczytałam książkę i obejrzałam film i w książce Quilty też mi jakoś umykał, to trzeba by jeszcze raz od początku bardzo dokładnie przeczytać

ocenił(a) film na 9
eva_filmaniak

i to wlasnie rozroznia adaptacje od ekranizacji:))) w ksiazce np. dolores klamie, ze autorem powiesci na postawie ktorej jest przedstawienie w ktorym gra, jest kobieta. w dalszych rozdzialach zostaje to wyjasnione, ze byl to quilty.

ocenił(a) film na 9
mammoth03

po obejrzeniu filmu faktycznie mozna by uznac ze HH jest ofiara, ale ofiarami oni byli oboje. jeden z watkow pominiety w filmie z przeszlosci to malzenistwo i rozwod z polka. sa tam jeszcze jakies opisy fascynacji dziewczynkami jaki i opisy co HH odrzuca od djrzalych kobiet. uderzajace dla mnie bylo (choc nie jestem pewna) ze w scenie kiedy matka dolores znalazla zapiski HH martwily ja jedynie epitety rzucone pod jej imienie, nie natomiast fakt obsesji na punkcie corki. wydawalo mi sie ze w ksiazce bylo to inaczej przedstawione. do listy oczerniajacych cech charakteru dodalabym chcec zabicia charlot, mysli HH. jako narrator wydarzen w ksiazce dodaje od siebie zlosliwe, szydzace komentarze. pamietam ze w ksiazce dokladnie zaznaczyl ile i jakiego rodzaju "pieszczoty" byly obowiazkiem Lo, za kieszonkowe i prezenty. polecam ksiazke.

josephina

Tak, książka jest rewelacyjna i przede wszystkim wciąga w skomplikowaną psychikę bohatera. Brakuje tego Humbertowi z filmu niestety.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones